Genel

Melamin Kapı İmalatı Nasıl yapılır

1. Kasa Üretimi;
Melamin kapı kasaları 36 veya 42 mm kalınlığında MDF paneller üzerine Finiş Folyo veya Pvc kaplanarak hazırlanır. Elde edilen paneller, kasa ölçülerine göre ebatlanıp lamba, fitil ve pervaz kanalları açılır. Kasalar uygun ölçülerde birleşim yerleri 45 derece olacak şekilde kesilerek ebatlanır. Kasa üzerinde Kilit ve Kol yerleri yine özel CNC’lerde hazırlanır. Yukarıdaki işlemleri takiben, yüzey temizliği yapılıp, kanat ile çalışması test edildikten sonra Melamin kaplama aşamasına geçilir.
2. Pervaz Üretimi;
Pervazlar; kapı modeline göre istenilen ölçülerde, kaliteli MDF malzeme üzerine Finiş Folyo veya PVC kaplanarak hazırlanır. Pervaz, kasanın ön kısmına açılan kinişe geçecek şekilde geçme şeklinde üretilir. Pervaz eni genellikle 8 cm ve et kalınlığı 09 mm’dir. Pervaz yüzeyi, uygun ölçülerde ebatlanarak temizliği yapılır.
3. Kanat Üretimi;
a. Kanat İç Donatısı – İskelet (Konstrüksiyon) 42mm x 35mm köknar ağacından “Finger Joint” boydan eklemeli serenler kullanılarak, kilit ve menteşe yerleri takviyeleri de yapılarak kapı dış karkası ve iç ızgara sistemi hazırlanır. Bütün çıta olan kısımlarda yine kereste bulunmaktadır.
b. Dolgu Malzemesi Kapı kanadının ağaç karkasının içinde kalan küçük kısımlara “Craft Petek” dolgu malzemesi kullanılabildiği gibi okal levha veya çıta da dönülebilir.
c. Kanat Yüzey Kaplanması ve Kalibre İşlemi Karkas halinde hazırlanmış kanadın her iki yüzeyine, sıcak preste (4 mm – 6 mm – 8 mm 10 mm) Melamin panel yüzeyi yapıştırılır. Böylece kapılar iki defa yüksek tonajda ve yüksek ısıda preslenerek tamamen lamine edilmiş olur, buda gelecekteki kapı çarpmaları, çalışması, genleşmesi ve burkulması gibi deformasyonları önlemiş olur. Kapılarda sararmaya ve çizilmeye dayanıklı yatay ve dikey tasarımlı (suyuna sokrasına) Melamin malzeme kullanmaktadır
d. Kanat Kenar Kaplama İşlemi Kanat kenarlarının temizlenmesi ve istenilen ölçülere getirilmesi için, otomatik dijital bantlama makineleri kullanılır. Kanat kenarlarına; bantlama makinelerinde, yüzeyde kullanılan renklerde bant yapıştırılır ve perdah yapılır.
e. Kilit ve Menteşe Yerleri Yüzey işlemleri Kenar bantlama işlemi biten kanatların CNC robotunda kilit, kapı kolu ve menteşe yerleri açılır, Bu işlem Kapı kolu, Kilit ve Menteşe montajı esnasında aksesuarların yerlerine hassas ve hatasız yerleşmesine olanak sağlar.
Göksu Door
Proje Müdürü

Benzer Ürünler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir