Genel

Melamin Kapı Nedir. Melamin Kapı Yüzey Özellikleri Nelerdir.

Melamin kapı panelleri HDF üzerine yapıştırılmış emprenyeli dekor kağıt yüzeyinden elde edilir. Melamin Kapılar zengin renk ve model seçenekleriyle ve   dayanıklılığı sayesinde uzun yıllar konutlarda ve diğer yaşam alanlarında kullanım imkanı bulacaktır. Melamin kapılar ile ilgili biraz daha detaya inecek olursak; Doğadaki ağaç desenleri birebir olarak metal silindirlere işlenir, Bu işlem sonrası ortaya ağaç deseni işlenmiş silindir şeklinde metal kalıp ortaya çıkar. Her desen için ayrı bir silindir gereklidir. Daha sonra özel baz kağıtlara bu silindirler vasıtası ile renklendirme işlemi yapılır. Ortaya ağaç deseni olan ve farklı renklerde dekor kağıdı çıkar, Dekor kağıtları emprenye hatlarında çeşitli işlemlerden geçerek mukavemet kazanır. Melamin Kapıyı Folyo kapıdan ayıran ve onu uzun ömürlü kılan en önemli işlem dekor kağıdının emprenye işleminden geçmesidir. Son üretim aşaması olarak emprenyeli dekor kağıtları yüksek yoğunluk ve özel yüzey zımparasına sahip hdf plakalara yüksek basınç ve ısı değerlerine ulaşabilen presler ile preslenerek hdf yüzeyine sabitlenir. Bu işlem sırasında tutkal gibi yapıştırıcı özelliğe sahip ürünler kullanılmaz. Isı ve yüksek basınç buradaki en önemli unsurdur.

Melamin kapılar neme dayanıklı, çok çeşitli renk ve desenlerin yanı sıra mat, doku ve parlaklık gibi çeşitli yüzey bitirme seçeneklerinden yapılmış dekoratif kağıtlardır. Melamin kapılarda ağaç desenleri yaygınlıkla kullanılır ve sağlığa zararsız bir kapı çeşididir. Son yıllarda en çok tercih edilen iç kapı modelleri arasında yer almaktadır.

Melamin Kapılar Melamin Yüzey sayesinde boyama ve cilalama gibi ekstra işçilik maliyeti gerektirmez. Pratiktir, maliyeti düşüktür ve zaman avantajı sağlar. Ahşap kaplamadan yapılmış kapılar kadar doğal görünümlüdür. Ayrıca her farklı modelde, dekor ve renk çeşitliliği açısından geniş bir kartelaya sahiptir. Melamin Kapıların düz modelleri olduğu gibi Lazer kesim modelleri, Lake görünümlü modelleri ve  göbekli modelleri ile piyasada en çok tercih edilir hale gelmiştir.

Göksu Mimarlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir