Genel

Otellerde Kompozit Kapı Kullanımı

Ahşap talaşı ve PVC hammaddenin birleşimiyle oluşan Kompozit Kapılar, özel üretim teknolojisi ile üretilmektedir.Piyasalara yeni yeni ısınmaya çalışan kompozit kapı modelleri, şıklığıyla olduğu kadar dayanıklılığıyla da günümüzde birçok alanda tercih ediliyor. Son yıllarda bu türdeki kapıların özellikle otellerde ve ihracat alanında ciddi bir kullanım alanına sahip olduğu gözlerden kaçmıyor. Üreticiler, bu tercihin önemli sebeplerine vurgu yaparak, kompozit olarak anılan kapı modellerinin avantajlarına dikkat çekiyor.

Kompozit Kapıların Otellerde Sunduğu Avantajlar;

Bilindiği üzere oteller, sürekli olarak çok sayıda kişinin kaldığı, ortak bir kullanım alanıdır. Bu tür yerlerde kullanılan her malzemenin dayanıklı olması özellikle tercih edilir. Aksi halde dayanıksız ürünler kolayca yıpranır, bozulur ve tüm bunlar ağır masraf anlamına gelmektedir. Otellerde her gün birçok kimsenin kullandığı kapıların da dayanıklı olması bu sebeple önemlidir. Kompozit kapı modelleri, ahşap malzeme ve kompozit maddesinin karışımı ile elde edilen ürünlerdir. Bu iki malzemenin karışımı, kapıların çok dayanıklı olmasını sağlar. Ve bu sayede kapı çevresel etmenlerden kolayca etkilenmeden yıllarca kullanılabilir. Bunların en önemli özelliği, ıslak zeminlerde rahatlıkla kullanılması ve herhangi bir bozulmaya uğramamasıdır. Nem ile uzun süre temas etseler bile şişme, küflenme, kabarma oluşturmazlar. Ayrıca çarpmalara, darbelere karşı yüksek dayanıklılık gösteren bu kapılar, hiçbir şekilde kırılmaz ve çizilmez. Tüm bu nitelikleriyle otellerde pratik ve avantajlı kullanıma imkan tanımaktadır.

Kompozit Kapılar Otellerin En Çok Hangi Alanlarında Tercih Ediliyor?
Dekorasyon uzmanları, kompozit kapı kullanımının avantajlarına vurgu yaparken, aynı zamanda bu kapıların şık seçeneklerinin bulunmasının, onların çok daha yaygın bir alanda kullanmaya teşvik ettiğini belirtiyor. Uzmanların bu açıklamaları detaylarıyla incelendiğinde, bu tür kapıların seçeneklerinin hayli fazla olduğu dikkat çekiyor. Camlı ve camsız olarak tasarlanan kapılar, bu niteliklerine göre otellerde oldukça farklı alanlarda uygulanıyorlar.
Camsız olarak tasarlanan kapılar, otellerde genellikle müşterilerin konakladığı oda kapılarında tercih ediliyor. Sağlam olan bu kapılar, müşterilerin güvenliği açısından da önem teşkil ediyor. Bu kapıların camlı olan modelleri ise, otel odalarındaki balkonlarda büyük bir şıklık sağlamakta. Hatta camlarının buzlu cam ve diğer cam türleri ile çeşitlendirildiği bu tür kapı modelleri, otellerin kafe, restoran gibi alanlarında rahatlıkla uygulanma özelliği sunuyor. Bu kapıların suya karşı dayanıklı olmalarıyla, onları otel odalarının banyolarında da kullanma şansı mevcut oluyor. Hatta otellerin açık hava bahçelerine, yiyecek, içecek servisi yapılan teras gibi alanlarına açılan kapılarında da bu tür ürünler tercih edilmektedir.

Pratik Kullanımı Tercih Sebebi;

Üreticilere göre, kompozit kapıların bu denli yaygınlaşmasının sebebi, bu kapıların oldukça pratik kullanım avantajlarına sahip olmasından kaynaklanıyor. Bu kapıların pratikliği montaj aşamasından başlıyor. Çünkü montajları oldukça hızlı ve kolay şekilde yapılmakta. Ayrıca bu kapılara ait kapı kolu gibi malzemelerin oldukça çeşitli olması, istenilen her zaman her yerde kolaylıkla bulunabilmesi, avantaj olarak kabul edilmektedir. Tüm bu özellikler, kapıların otel gibi halka açık alanlarda doğru bir seçim olmasına yardımcı oluyor.
Tercih edilen bir kompozit otel kapısı kir ve leke tutmaması ve basit bir silme işleminden sonra ilk günkü görünümünü sürdürmesiyle de değer taşıyor. Bilindiği üzere halka açık alanlarda herkesin dokunduğu kapılar, kısa sürede kirlenir. Bunları temizliğinin kısa sürede yapılması, büyük bir kolaylık demektir. Kompozit kapıların bu kolaylığı sunuyor olması, otellerde tercih edilmesinin bir diğer sebebidir. Otellerin sauna, hamam gibi sürekli buharın bulunduğu alanlarında, yemek pişirilmesi itibariyle yağ ve buharın çok yüksek olduğu mutfaklarda kir tutmayan bu tarz kapılar, kolaylıkla silip temizlenebiliyor. Bahsedilen tüm bu olumlu nitelikler, kompozit kapıların kullanımının ilerleyen zamanda daha da artacağını göstermektedir.

Göksu Mimarlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir